Nieprawidłowe ciśnienie może być przyczyną bólów głowy, zawrotów czy szumów usznych, a te prowadzić do poważniejszych konsekwencji. Dlatego też w każdym domu powinien znaleźć się ciśnieniomierz, z którego będziemy regularnie korzystać. Zwłaszcza wtedy, gdy czujemy się gorzej i podejrzewamy, że przyczyną może być złe ciśnienie. Jeśli odbiega ono od ustalonej normy, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który zdiagnozuje przyczynę i dobierze odpowiednie leki. Powinniśmy przy tym pamiętać, aby wybrać precyzyjny ciśnieniomierz. Czym kierować się podczas zakupu?

Najczęściej wybierane są elektroniczne

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że najczęściej wybierane są aparaty do mierzenia ciśnienia elektroniczne. To dlatego, że są one łatwe w obsłudze i spokojnie mogą sobie z nimi poradzić nawet starsze osoby, jednak powinniśmy wiedzieć, że nie wszystkie oferują taką samą jakość. Jeśli wybierzemy takie, które są zakładane na nadgarstek, to może się okazać, że ten pomiar nie będzie zbyt dokładny – z powodu zaburzeń przepływu krwi w kończynach. Znacznie lepszy może się tutaj okazać aparat do mierzenia ciśnienia, którego mankiet będziemy zakładali nad zgięciem łokcia. Tutaj ten pomiar będzie zdecydowanie dokładniejszy.

Automat czy półautomat?

Do wyboru mamy jeszcze aparaty działające na zasadzie automatu i półautomatu. W tym drugim przypadku samodzielnie będziemy musieli napompować mankiet, co może się okazać zbyt skomplikowane. Zwłaszcza jeśli takiego samodzielnego pomiaru ma dokonać osoba starsza. Dlatego też może się okazać, że znacznie lepszym wyborem będzie zakupienie aparatu do mierzenia ciśnienia, który będzie w automacie. Wówczas wystarczy, że wciśniemy odpowiedni przycisk, a mankiet sam się napompuje, zostanie wykonany pomiar, a wynik przedstawiony. Z pewnością taki aparat jest znacznie łatwiejszy w użyciu, zwłaszcza że spokojnie mogą sobie z nim poradzić nawet starsze osoby, wystarczy że pokażemy im, w którym miejscu mają zakładać mankiet i który przycisk mają później wcisnąć. Warto przyjrzeć się temu, jakie aparaty do mierzenia ciśnienia są nam proponowane, czym się one różnią i które z nich są najlepsze. Może się wówczas okazać, że dzięki systematycznym pomiarom uda nam się na czas wychwycić nieprawidłowości i zgłosić się z nimi do lekarza. Dlatego też warto porównać różne propozycje, aby mieć pewność, że wybierzemy tę najlepszą, w kwocie, która będzie nam najbardziej odpowiadała. Jednak pamiętajmy, że na zdrowiu nie powinniśmy oszczędzać. Dlatego czasami warto kupić trochę droższy sprzęt, ale mieć pewność, że otrzymywane pomiary będą prawidłowe.