Jeżeli chodzi o choroby serca, to niezwykle ważne jest to, aby jak najszybciej były podjęte odpowiednie działania. Wówczas będzie istniała największa szansa na to, że nadal będziemy mogli prowadzić normalne życie, jednak mimo wszystko nie będziemy mogli tutaj zapomnieć o regularnych badaniach, odpowiednich dietach i leczeniu, które niejednokrotnie będzie nam już towarzyszyło do końca życia. Ale jak leczy się chorobę wieńcową serca?

Wszystko zależy od stopnia zaawansowania

Zanim przejdziemy do leczenia choroby wieńcowej serca, musimy dowiedzieć się, jak bardzo jest ona zaawansowana w naszym przypadku i jakie rozwiązania będą najlepsze. Do wyboru są praktycznie dwie drogi: jedna opiera się na leczeniu farmakologicznym, w drugiej niezbędne będzie przeprowadzenie odpowiedniej operacji, która pozwoli doprowadzać nasze serce do normalnego działania.

Jak wygląda leczenie farmakologiczne?

Jeżeli zastanawiamy się nad tym, jak wygląda leczenie farmakologiczne, to musimy wiedzieć, że oparte ono będzie o przyjmowanie odpowiednich leków. Z jednej strony będą one miały zahamować chorobę, z drugiej zmniejszyć dokuczliwe objawy, które mogłyby nam utrudniać normalne funkcjonowanie. Leki te, przede wszystkim mają zapobiegać sklejaniu się płytek krwi, co mogłoby prowadzić do zakrzepów w tętnicach wieńcowych. Do tego jeszcze zmniejszają poziom „złego” cholesterolu, dzięki czemu mniej podatna na uszkodzenia będzie blaszka miażdżycowa. Nie możemy przy tym zapominać o leczeniu pozostałych chorób, które mogą towarzyszyć przy chorobie wieńcowej, takich jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze.

O czym musimy pamiętać

Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że bez względu czy nasze leczenie będzie się opierało na podawaniu leków, czy na operacji, będziemy musieli zmienić swój styl życia. Tylko wtedy będziemy mieli szansę przeżyć jeszcze kolejne lata, przy w miarę dobrym zdrowiu. Trzeba będzie odstawić papierosy, zwiększyć ilość ruchu, zadbać o odpowiednią dietę i zmniejszenie ilości zbędnych kilogramów, które także niepotrzebnie obciążają nasze serce. Warto pamiętać, że choroba wieńcowa serca może być leczona za pomocą operacji, albo specjalnie dobranych środków farmakologicznych. To na które rozwiązanie w naszym przypadku zdecyduje się lekarz, w dużej mierze będzie zależało od zaawansowania choroby. Nie mniej, w każdym z nich powinniśmy słuchać zaleceń lekarza, a także w odpowiedni sposób zmienić nasz styl życia. Wówczas będzie istniała spora szansa, że bez większych problemów, będziemy mogli spokojnie żyć z tą chorobą.