Wbrew pozorom jest bardzo dużo dzieci, które mają problem z jąkaniem się. Im wcześniej sięgniemy po specjalistyczną pomoc, tym szybciej nasze dziecko będzie mogło wyćwiczyć wymowę, tak aby ta wada wymowy zniknęła. Dlatego też, warto sprawdzić czy w naszym otoczeniu znajdziemy terapeutę, który pokaże nam jak ćwiczyć z dzieckiem. Może się wówczas okazać, że terapia jąkania u dzieci będzie tak opracowana, aby z jednej strony była dla dziecka przede wszystkim zabawą, bo wówczas chętniej będzie ćwiczyło, a z drugiej strony, żeby przynosiła spodziewane efekty. Istotne jest to, że im wcześniej podjęta zostanie terapia jąkania u dzieci, tym większa będzie szansa, że szybko zwalczymy ten problem, a co się z tym wiąże, nasze dziecko nie będzie musiało się z nim zmagać w dorosłym życiu. Nie mniej, w pierwszej kolejności będziemy musieli się dowiedzieć, skąd bierze się ten problem.

Jeśli poznamy jego przyczynę, terapia jąkania u dzieci będzie lepiej dopasowana do potrzeb.

Terapia jąkania u dzieci będzie najpierw poszukiwała źródeł problemów

Zanim taki terapeuta przejdzie do określania najlepszych ćwiczeń, w pierwszej kolejności będzie próbował dotrzeć do źródła problemów. Dowiedzieć się czy dziecko jąka się tylko wówczas, gdy jest mocno zdenerwowane, czy z powodu niewłaściwej pracy półkul mózgowych, może niesprawność motoryczna, a może uszkodzone są podkorowe ośrodki ruchu? Im lepiej pozna przyczynę problemu, tym łatwiej będzie mu nad nim pracować. To dlatego, że wówczas terapia jąkania u dzieci będzie mogła być wspierana odpowiednimi ćwiczeniami, które będą miały zniwelować to źródło problemu. Dlatego też musimy mieć świadomość, że terapia jąkania u dzieci, aby się powiodła, musi być przeprowadzona w kompleksowy sposób. Tylko wówczas będziemy mieli pewność, że efekt końcowy będzie taki jak oczekiwaliśmy.

Terapia jąkania u dzieci to praca terapeuty i rodziców

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że w czasie zajęć z terapeutą jest za mało czasu, aby móc wszystko wypracować tak jak należy. Dlatego też, terapia jąkania u dzieci musi być wspólnym wysiłkiem terapeuty, rodziców i dziecka. To oznacza, że niezbędne ćwiczenia muszą być wykonywane nie tylko w gabinecie terapeuty, ale również w domu. Każdego dnia muszą się odbywać wyznaczone ćwiczenia, bo tylko wówczas terapia jąkania u dzieci będzie przynosiła odpowiednie efekty. Co więcej, warto tutaj też wiedzieć, że taka terapia jąkania u dzieci możemy być przeprowadzana z wykorzystaniem różnych akcesoriów, tak aby dla dziecka to wszystko było jak najprzyjemniejsze. Wówczas będzie istniała większa szansa na to, że faktycznie będzie ono chciało ćwiczyć.

Im więcej będzie ćwiczyło, tym szybciej zakończy się taka terapia, a efektem będzie zaprzestanie jąkania. Terapia jąkania u dzieci musi być kompleksowa. To oznacza, że najpierw należy postawić odpowiednią diagnozę, a więc znaleźć powód, dlaczego nasze dziecko się jąka. Następnie musi być opracowany odpowiedni sposób prowadzenia terapii, a w ostatnim kroku niezbędne będą częste ćwiczenia. Jeśli to wszystko będzie ze sobą odpowiednio współgrało, to może się okazać, że taka terapia jąkania u dzieci, będzie mogła być zakończona stosunkowo szybko, a nasze dziecko przestanie się jąkać. Dzięki temu będzie bardziej pewne siebie, łatwiej będzie mu nawiązać kontakty z rówieśnikami, jak i odnaleźć się w codziennym życiu.

Dlatego, jeśli widzimy, że nasze dziecko podczas mówienia się jąka, to jak najszybciej powinna być przez nas wdrożona terapia jąkania u dzieci. Ona przynosi niesamowite efekty, a przede wszystkim dobrze będzie wpływała na psychikę naszej pociechy.