Zmęczone oczy mogą być efektem przebywania w klimatyzowanych lub słabo wentylowanych pomieszczeniach, ale także wielogodzinnej pracy przed komputerem. Zmęczenie pojawia się podczas i po wykonywaniu także nużących czynności, np. prowadzenie auta, a co za tym idzie – konieczności nadmiernego wytężania wzroku. Pomimo tego, że coraz więcej osób cierpi na zaburzenia wzroku, ale i zmęczenie oczu, problem jest stale bagatelizowany. Większość uważa, że jest to zwyczajne następstwo codziennych obowiązków, jednak jak się okazuje – istnieje wiele prostych i szybkich sposobów na to, by drażniących efektów uniknąć. Do objawów zmęczonych oczów należą: zaczerwienienie, uczucie piasku pod powiekami, swędzenie powiek, suchość, światłowstręt, ale także nadmierne łzawienie. Może zdarzyć się, że w narządzie wzroku znajduje się ciało obce, które podrażnia oko i nie daje poczucia komfortu.

Jak dbać o zmęczone oczy?

Przede wszystkim korzystać z konsultacji lekarza okulisty. To on jest w stanie stwierdzić, czy dany pacjent nie choruje przypadkiem na Zespół Suchego Oka lub inne schorzenia. Zdarza się, że zmęczone oczy są wynikiem źle dobranych soczewek kontaktowych lub mocy okularów. To także warto zbadać raz na jakiś czas, chociażby co pół roku. Dbanie o oczy to również prawidłowa organizacja miejsca pracy i wybierania środowiska, które sprzyja oczom. Mowa o doborze odpowiedniego światła, zadbanie o to, by nic nie odbijało się w monitorze oraz zwrócenie uwagi na ergonomię pracy i przepisy BHP, które mogą okazać się nieocenioną wskazówką. Zmęczone oczy są spowodowane często zbyt krótkim snem.

Co stosować przy zmęczonych oczach?

Zmęczone oczy powinniśmy traktować szczególnie. W przypadku kobiet jest to stosowanie odpowiednich środków, które służą demakijażowi. Najlepiej, gdy są pozbawione barwników, sztucznych zapachów i alkoholi, bo te składniki dodatkowo podrażniają delikatną skórę powiek. Jeśli chodzi o natychmiastowe efekty – warto sięgnąć po krople lub jednorazowe ampułki, które nazywamy sztucznymi łzami. Preparaty te skutecznie rozprowadzają się po całej powierzchni gałki ocznej, a w efekcie chronią ją przed negatywnym oddziaływaniem czynnikow zewnętrznych ze środowiska. Jeśli chodzi o domowe sposoby, najlepszą odpowiedzią na zmęczone oczy są kompresy z lodowatej wody, ciepłego mleka, naparu z nagietka lub rumianku. Wszystkie cieszą się właściwościami łagodzącymi. Oprócz tego można rozejrzeć się za maściami lub środkami przeznaczonymi do dbania o higienę powiek.