Osoby niepełnosprawne muszą pokonywać wiele barier, a to oznacza, że w miarę możliwości powinniśmy im to ułatwiać i nie tworzyć wysokich krawężników czy wąskich przejść, tam gdzie nie jest to konieczne. Niestety, nie zawsze jest możliwość zamontowania windy w jakimś budynku, a to oznacza, że wówczas powinniśmy się wspomagać odpowiednimi urządzeniami, które będą miały sprawić, że taki niepełnosprawny, bezpiecznie będzie mógł te schody pokonać. Jednym z proponowanych sprzętów jest winda montowana przy schodach, jednak ona zabiera wiele miejsca i nie można jej przenosić na inne schody. Dlatego też, coraz większym powodzeniem cieszy się schodołaz gąsienicowy. To specjalny wózek, który pozwala nam bezpiecznie pokonać schody, bez względu na to, jakiej są one szerokości, ile mają stopni i czy są proste czy kręcone. Jak się okazuje, taki schodołaz gąsienicowy kosztuje kilkanaście tysięcy złotych, ale można na niego uzyskać dofinansowanie, co pozwoli znacznie zmniejszyć te koszty. Jakie zalety ma schodołaz gąsienicowy? Im droższa jest rzecz, którą mamy kupić, tym większa jest potrzeba przekonania się, co konkretnie może nam ona zaproponować. Dlatego też powinniśmy sprawdzić, jak spisuje się taki schodołaz gąsienicowy i co konkretnie może nam on zaoferować. Przede wszystkim warto mieć świadomość, że jest on stosunkowo lekki i nie zabiera wiele miejsca, a jeszcze można go rozkładać na dwie części, co sprawia, że spokojnie zmieści się nawet w niewielkim bagażniku. Dzięki temu będziemy mogli go wozić ze sobą i korzystać z niego zawsze wtedy, gdy będzie to konieczne. Jeśli zdecydujemy się na taki schodołaz gąsienicowy, to będziemy mogli bezpiecznie pokonywać schody i wystarczy tylko jedna osoba, która będzie nas asekurowała.

Nie będzie ona musiała w to wkładać zbyt wiele siły, bo cały nasz ciężar będzie podtrzymywany przez schodołaz gąsienicowy. Ponieważ oferuje on odpowiednie podpięcie, to możemy być pewni, że będziemy mogli do niego zamontować praktycznie każdy wózek inwalidzki i co ważne, wszystko to będzie się odbywało szybko i intuicyjnie. Co jeszcze zyskujemy, jeśli zdecydujemy się na schodołaz gąsienicowy? Oczywiście taki schodołaz gąsienicowy działa na akumulator, dzięki czemu korzystanie z niego jest tak wygodne. Nie mniej musimy wiedzieć, że będziemy mogli na jednym ładowaniu pokonać nawet 1000 stopni, a to oznacza, że będziemy mogli przejechać nim naprawdę wiele. Jeśli akumulator będzie się wyczerpywał, zostaniemy o tym powiadomieni odpowiednio wcześniej, za pomocą sygnałów dźwiękowych i świecącej diody. Taki schodołaz gąsienicowy pozwala nam nie tylko bezpiecznie zjechać z takich schodów, ale również na nie wjechać. Jeśli będziemy się zastanawiali czy lepszy będzie schodołaz gąsienicowy czy kroczący, to pamiętajmy, że przy tym pierwszym, osoba asekurująca będzie musiała wkładać mniej siły w podtrzymanie wózka, a to oznacza, że będzie on po prostu bezpieczniejszy, Jeśli nie mamy pewności, czy taki schodołaz gąsienicowy faktycznie sprawdzi się w naszym przypadku, to nie musimy od razu decydować się na jego zakup. Możemy skorzystać z miejsc, które wypożyczają tego typu sprzęt. Wówczas będziemy mogli go wypróbować, sprawdzić jak działa, czy faktycznie jest taki łatwy w użyciu, czy zmieści się do naszego bagażnika. Dopiero, kiedy zyskamy pewność, że schodołaz gąsienicowy jest dokładnie tym, czego potrzebujemy, będziemy mogli pomyśleć o jego zakupie. Tutaj z kolei musimy pamiętać o tym, że możemy starać się o dofinansowanie, dzięki któremu będziemy mogli zaoszczędzić naprawdę sporo pieniędzy, a to jeszcze bardziej może nas utwierdzić w przekonaniu, że powinniśmy go zakupić.

Taki schodołaz gąsienicowy sprawi, że bez trudu będziemy mogli pokonać każde schody, a co więcej, zawsze będziemy mogli go wozić ze sobą, co oznacza, że jego zakup bardziej się opłaci, niż montaż windy, która będzie znajdowała się tylko i wyłącznie przy jednych schodach.