Jeżeli musimy poddać się leczeniu kanałowemu, to musimy się liczyć z tym, że jakiś czas po jego zakończeniu będziemy odczuwać ból. Jak długo będzie to trwało, w znacznej mierze będzie zależało od tego jakie mamy indywidualne predyspozycje i co jest przyczyną tych dolegliwości. W większości przypadków mija po 2-3 dniach, jednak może się zdarzyć, że będziemy go odczuwali nawet do 2-3 tygodni po leczeniu. Jeśli po tym czasie nadal będzie nas bolało, to konieczna jest konsultacja z dentystą, bo to może oznaczać, że leczenie się nie udało. Co jednak powinniśmy wiedzieć o tym bólu?
Ząb może być nadwrażliwy
Przede wszystkim musimy przyjąć do wiadomości, że po takim zabiegu, ząb przez pewien czas może być nadwrażliwy. To oznacza, że jeśli zbyt mocno go przygryziemy to może nas zaboleć i nie ma w tym nic dziwnego. Jednak jeśli będzie się utrzymywał przez dłuższy czas, to warto iść do dentysty. Może się wówczas okazać, że mamy źle dobraną koronę zębową, która za bardzo wystaje i nie współgra ze zgryzem. Wówczas każde jej dotknięcie w wyniku zaciśnięcia szczęk będzie się wiązało z bólem. Co więcej, może się okazać, że powodem bólu może być także zapalenie przyzębia, albo problemy z innymi kanałami zębowymi. Jednak w dużej mierze taki ból nie powinien trwać zbyt długo i stopniowo powinien się zmniejszać, więc z pewnością z jego powodu nie powinniśmy unikać takiego leczenia.
Możemy próbować go załagodzić
Jeżeli chcemy chociaż trochę zmniejszyć odczuwanie bólu po takim leczeniu, to możemy zastosować kilka rozwiązań. Przede wszystkim możemy zażyć środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, które z pewnością mamy w domu. Możemy także przykładać chłodne okłady na bolące miejsce. Warto także przez jakiś czas uważać podczas jedzenia i gryźć drugą stroną, tak aby niepotrzebnie nie urażać tego zęba i pozwolić mu się do końca zagoić. Dobrze na takie obolałe miejsce podczas gojenia zrobi płukanka z szałwii, a jeśli będziemy czuć się naprawdę źle, to nie możemy unikać kontaktu ze stomatologiem. Sprawdzi on czy wszystko jest tak jak należy i w razie czego będzie mógł przepisać antybiotyk, który także będzie pomocny w zmniejszeniu bólu i pomocny podczas gojenia. Warto być przygotowanym na to, że mniejszy lub większy ból po leczeniu kanałowym może się pojawić. Jednak trzeba być dobrej myśli, że będziemy w gronie tej większości pacjentów, którzy ten ból odczuwają stosunkowo krótko. Nie mniej, warto też wiedzieć co robić, w razie gdyby się okazało, że jednak znaleźliśmy się w tej grupie, która ból ten odczuwa mocno i długo. Im szybciej podejmiemy odpowiednie kroki, tym będzie lepiej.
Dodaj komentarz