Czasami zaczynamy nosić aparat ortodontyczny ponieważ wiemy, że mamy wadę zgryzu, co w konsekwencji może prowadzić do poważnych problemów z zębami. Innym razem może się okazać, że zaczęliśmy nosić taki aparat ponieważ nie podobało nam się to jak wyglądają nasze zęby, bo może były krzywe, albo nachodziły na siebie? Jaki nie byłby powód zdecydowania się na noszenie aparatu ortodontycznego, zawsze trzeba pamiętać o tym, że niezwykle ważne jest to, aby w odpowiedni sposób o niego dbać. Jak to zrobić?

Odpowiednie czyszczenie

Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że mając stały aparat ortodontyczny będziemy musieli uważać na to, aby nie przyczepiało się do niego jedzenie. Dlatego tak ważne jest to, aby po każdym posiłku dokładnie myć zęby i to najlepiej dwoma szczoteczkami. Jedna będzie tą zwykłą jakiej używa się do mycia zębów, druga powinna być specjalistyczna, odpowiednia do wyczyszczenia drutów i zamków, tak aby jedzenie nie pozostawało w żadnych zakamarkach. Można także próbować czyścić zęby nicią dentystyczną i specjalnymi płynami. Jeśli nie chcemy sobie utrudniać zadania utrzymania w czystości takiego aparatu, to powinniśmy unikać jedzenia, które jest kleiste i mogłoby oblepiać aparat. Wówczas może się okazać, że umycie zębów będzie jeszcze trudniejsze niż zazwyczaj. W razie potrzeby można poprosić ortodontę, aby na chwilę wyciągnął łuk od aparatu, aby oczyścić zęby pod nim. No i sam ortodonta też powinien podczas wizyty czyścić przestrzeń między zębami specjalnymi urządzeniami.

Ważne są nawyki

Podczas noszenia aparatu ortodontycznego, bardzo ważne jest wyrobienie w sobie odpowiednich nawyków. Chodzi o to, aby dopilnować byśmy zawsze mieli przy sobie szczoteczkę do zębów, wówczas będziemy mogli je wyczyścić po każdym jedzeniu. Warto również zainwestować w specjalne pasty przeciw próchnicy, jednak nie powinniśmy korzystać z żadnych środków wybielających. W przeciwnym razie po zdjęciu aparatu różnica w kolorze zębów, będzie naprawdę mocno widoczna. Warto też się pogodzić z faktem, że podczas noszenia aparatu, mycie zębów będzie zabierało znacznie więcej czasu i musi być dokładniejsze, abyśmy po zakończonym leczenia mogli się cieszyć nie tylko prostymi, ale również zdrowymi zębami. Aparat ortodontyczny może zdziałać wiele dobrego, jednak nie możemy zapominać, że podczas jego noszenia potrzebna jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Tylko tak możemy się uchronić przed zniszczonymi zębami, czy nieświeżym oddechem. Dlatego warto zainwestować w odpowiednie szczoteczki i pasty.