Ludzie uprawiający sport wyczynowo lub amatorsko w naturalny sposób szukają najlepszych rozwiązań, które pozwolą im uzyskiwać jak najlepsze wyniki. Kluczowa jest zazwyczaj kondycja fizyczna, ponieważ to od niej zależy sukces w takich dyscyplinach jak gry zespołowe czy lekka atletyka. Znaczenie ma też technika oraz umiejętności, jednakże bez należytej kondycji nie ma mowy o tym, by zdystansować rywali w czasie zawodów czy aby efektywnie trenować. Jednocześnie trzeba mieć na względzie fakt, że w każdą sportową aktywność z założenia wpisane jest ryzyko kontuzji. Raz są to urazy poważniejsze, innym razem lżejsze – nie pozostają jednak bez wpływu na to, jak dany zawodnik radzi sobie w swojej dyscyplinie. Trzeba więc unikać urazów.

Jednak co zrobić, gdy już do nich dojdzie?

Spora liczba kontuzji, które mają miejsce jest związana z układem kostno-stawowym. Tyczy się to szczególnie tych sportowców, którzy są zmuszeni dużo biegać. W takiej sytuacji konieczna jest regeneracja i rehabilitacja, ale skuteczność tych działań stanowi kwestię otwartą. Może się zdarzyć tak, że zawodnik będzie musiał skorzystać ze specjalnego stabilizatora, na przykład na kolano. Ortezy dla sportowców są w tym momencie jednym z bardziej popularnych akcesoriów wykorzystywanych w kontekście usprawniania zawodników po urazach. Stabilizatory dla ludzi sportu – użyteczne i coraz popularniejsze Elastyczne modele ortez o niskiej wadze sprawdzają się, gdy uraz nie jest zbyt poważny. Trzeba jedynie dobrać odpowiedni wariant i prawidłowo założyć opatrunek. W niektórych przypadkach orteza jest tak skuteczna i świetnie wyprofilowana, że pozwala ze swobodą wykonywać część ćwiczeń i przynajmniej w pewnym zakresie trenować. Mówimy rzecz jasna o przypadkach, w których uraz jest relatywnie łagodny, a nie zawsze tak bywa. Stabilizator jest też w pewnych momentach zakładany profilaktycznie – w przypadku lekkich nadwyrężeń lub po prostu po to, by ograniczyć ryzyko kontuzji w ramach interwału treningowego. Decyzję w tym zakresie powinien podjąć zawsze lekarz sportowy. Na rynku działają producenci wyspecjalizowani w dostarczaniu klientom rozwiązań dedykowanych najbardziej aktywnym.

Ortezy dla sportowców

stanowią w tym momencie całkiem rozbudowaną branżę i dają szansę na to, by cieszyć się komfortem w czasie treningów oraz udaną rehabilitacją po urazie. Regulaminy niektórych dyscyplin pozwalają również na zakładanie ortez w czasie właściwych zawodów, o ile nie stwarza to zagrożenia ani nie faworyzuje konkretnego uczestnika. W praktyce wskazania do użycia ortez są sprawą mocno indywidualną.