Chociaż z jednej strony wiele mówi się o tym, że osoby niepełnosprawne mogą wiele wnieść do naszego życia, to jednak nadal wielu z nich skazanych jest na zamknięcie w domu, z powodu różnego rodzaju barier architektonicznych. Na szczęście, schody już nie muszą być dla nich przeszkodą, jeśli tylko zaopatrzą się w schodołaz dla niepełnosprawnych. Wówczas, nawet bez windy będą mogli swobodnie wyjeżdżać na spacery, a co więcej, taki schodołaz dla niepełnosprawnych jest niewielki, lekki, a to oznacza, że będą mogli go ze sobą zabierać, dzięki czemu będą mogły też poradzić sobie ze schodami, które napotkają w innych miejscach. To też sprawia, że takie rozwiązanie jest lepsze niż montowanie windy, bo tego typu sprzęt jest bardziej mobilny.

Jak działa schodołaz dla niepełnosprawnych?

Czy już sprawdzaliśmy w jaki sposób działa schodołaz dla niepełnosprawnych i jakie jego modele są nam oferowane? Jak się okazuje, możemy kupić taki, który w dużej mierze będzie potrzebował pomocy drugiego człowieka, aby nas przytrzymał podczas pokonywania schodów, ale możemy również nabyć taki schodołaz dla niepełnosprawnych, gdzie ta pomoc drugiej osoby będzie ograniczona do minimum. Dodatkowo jeszcze powinniśmy mieć świadomość, że schodołaz dla niepełnosprawnych działa na akumulator, a to oznacza, że dzięki niemu spokojnie będziemy mogli pokonać nawet kilkaset schodów. Co niesamowite, niektóre modele są na tyle zwrotne i niewielkie, że świetnie poradzą sobie nawet na schodach kręconych i takich, które mają spory poziom nachylenia. Warto więc sprawdzić czym różni się schodołaz dla niepełnosprawnych gąsienicowy od takiego kroczącego. Im lepiej poznamy różnice między nimi, tym łatwiej będzie nam powiedzieć, który z nich lepiej sprawdzi się w naszym przypadku.

Nie stać nas na schodołaz dla niepełnosprawnych?

W przypadku osób z różnymi niepełnosprawnościami, bardzo dużą barierą są finanse.

Niejednokrotnie rezygnują one z różnego rodzaju udogodnień, które mogłyby ułatwić im codzienne funkcjonowanie, bo ich zwyczajnie na to nie stać. Dlatego cenną i ważną informacją może być ta, że schodołaz dla niepełnosprawnych możemy wynająć. To oznacza, że na początek możemy wypróbować różne modele i sprawdzić, który z nich jest dla nas najwygodniejszy. Kiedy już zyskamy pewność, co do modelu, który chcemy posiadać, będziemy mogli się starać o specjalne dofinansowanie. W większości kwota jaką w ten sposób jesteśmy w stanie uzyskać, pokrywa znaczną część wartości takiego zakupu. W zależności od modelu, taki schodołaz dla niepełnosprawnych może kosztować nawet kilkanaście tysięcy, jednak z takim dofinansowaniem jego zakup może się okazać znacznie łatwiejszy. Zobaczmy co możemy tutaj wybrać, jak również zastanówmy się, która wersja tego urządzenia będzie dla nas odpowiednia. Niesamowite jest to, że schodołaz dla niepełnosprawnych jest mobilny. To oznacza, że będziemy mogli z niego korzystać w różnych miejscach, zabierać go ze sobą na wyjazdy, a więc z pewnością będzie bardziej funkcjonalny niż montaż windy, ona może znajdować się tylko w jednym miejscu. Dodatkowo warto mieć świadomość, że taki schodołaz dla niepełnosprawnych może udźwignąć wiele kilogramów, a jednocześnie przy odpowiednim modelu, osoba asystująca, nie będzie musiała przyjmować na siebie tego ciężaru, co oznacza, że praktycznie do minimum zostało ograniczone niebezpieczeństwo spadnięcia ze schodów.

Niewątpliwie warto zobaczyć jak działa schodołaz dla niepełnosprawnych, w jaki sposób możemy z niego korzystać, bo pozwoli nam on na częstsze wychodzenie z domu.