Kobiety uwielbiają świetnie wyglądać i są w stanie naprawdę dużo zrobić, by tak się stało. W tym celu stosowane są rozmaite kosmetyki, ale też wykonuje się specjalne zabiegi, mające na celu zmienić wygląd pań – czasami na dłuższy czas. Dość dużym uznaniem w pewnych kręgach cieszy się chociażby makijaż permanentny który, jak się okazuje, ma różne oblicza. Można go bowiem wykonać na wiele sposobów, oddziałując na poszczególne elementy kobiecej twarzy. W grę wchodzą usta, powieki, a także brwi. Rozwiązania używane przez specjalistów bazują na różnych technikach, jednakże efekty są zawsze podobne. Chodzi o uzyskanie trwałej koloryzacji wybranych fragmentów skóry w sposób w dużym stopniu analogiczny wobec tatuażu. Zresztą nawet w niektórych ofertach usług kosmetycznych związanych z makijażem permanentnym używa się określenia „tatuaż brwi”, co jednoznacznie sugeruje potencjalnie zainteresowanym, z jakiego rodzaju zabiegiem mamy w tym przypadku do czynienia. Czy panie chętnie poddają się takim działaniom? Opinie wśród nich są dość mocno podzielone, co rzecz jasna znajduje swoje odzwierciedlenie w ogólnym popycie.

Kontrowersje wokół makijażu permanentnego

Część pań nie chce nawet słyszeć o poddaniu się tego rodzaju zabiegowi. Dlaczego? Decyduje o tym kilka kwestii. Jak każda technika mająca ścisły związek z tatuażem zakłada ona trwały efekt na skórze. W przypadku makijażu permanentnego brwi trwałość aplikacji szacuje się na około dwa lata, zwykle z uwzględnieniem dodatkowej sesji „utrwalającej”. To, jak długo efekty zabiegu będą widoczne i jak długo będą odpowiadać pierwotnemu efektowi zależy od kilku kwestii. Chodzi za całą pewnością o biegłość osoby, która będzie wykonywać tatuaż. Zrobiony mniej umiejętnie może być mniej trwały, ale też może nie wyglądać tak, jak klientka by sobie życzyła. To właśnie jeden z czynników ryzyka. Poważniejszy błąd w czasie aplikowania barwnika ma to do siebie, że nie będzie można w łatwy sposób skorygować takiej pomyłki.

To też kolejny powód, aby na usługę decydować się jedynie w doświadczonym i zaufanym salonie. Osoba wykonująca makijaż powinna mieć odpowiednią praktykę oraz wiedzę. Słaby warsztat w zakresie umiejętności to prosta droga do niezadowolenia klientki, a na to nikt nie chce sobie pozwolić. Jakość użytego barwnika też ma znaczenie. Powinny to być zawsze składniki o sprawdzonym, wiarygodnym pochodzeniu. Wole od związków chemicznych, które mogłyby wykazywać działanie toksyczne, a także wolne od zanieczyszczeń dowolnego rodzaju. Przy nieumiejętnym lub niedostatecznie higienicznym aplikowaniu tatuażu pojawia się znaczące ryzyko infekcji i stanów zapalnych. Niektóre z nich mogą w skrajnym scenariuszu poważnie zagrażać życiu, a nawet zdrowiu. Takie sytuacja są bardzo rzadkie, ale każdy powinien zdawać sobie z nich sprawę. Warto również odpowiedzieć sobie na pytanie – makijaż permanentny brwi poznań gdzie najlepiej?

Estetyka czy tandeta – spory wokół makijażu permanentnego

Nie każdemu taki sposób zmiany swojego wyglądu się podoba. Są zdecydowani krytycy makijaży permanentnych, którzy w swojej argumentacji podnoszą głównie aspekt czysto wizualny. Niemal zawsze tego rodzaju makijaż jest bardziej wyrazisty i nie zawsze wygląda naturalnie. Jeśli kogoś będzie to wrazić, nie powinien podejmować decyzji o wykonaniu tatuażu. Należy zaznaczyć, że wyrazistość jest typowa zarówno dla makijażu brwi, jak też ust czy powiek. Co istotne, krótko po wykonanym zabiegu efekt „odznacza się” zdecydowanie bardziej, ponieważ świeżo wykonana aplikacja jest wyrazista. Każda z pań, jaka podda się takiemu działaniu zostanie zapewne poinformowana o tym, że tak będzie i po kilku, kilkunastu dniach prezencja wizualna będzie już inna. Kolor stanie się mniej wyrazisty i co za tym idzie, całość będzie wyglądać dużo naturalniej niż w pierwszych dniach od aplikacji barwnika pod skórę. Choć popularność tego rozwiązania systematycznie wzrasta, to nadal zdecydowana większość kobiet woli korzystać z tradycyjnego makijażu.

Jest on de facto mniej wygodny, ponieważ wymaga codziennego wykonywania, jednakże plusy są takie, że panie nie są skazane na jeden efekt utrzymujący się miesiącami.

Techniczna strona makijażu permanentnego brwi

Osoby, które decydują się na wykonanie tatuażu brwi powinny dokładnie zrozumieć, o co w takim zabiegu chodzi. Powyższe kwestie częściowo to wyjaśniają, jednakże poczujmy się przez moment jak na zajęciach z kosmetologii. Jak sprawy mają się od strony fachowej teorii? Otóż makijaż permanentny brwi polega na wykonaniu rysunku łuku brwiowego na skórze. Ma on kilka celów. Po pierwsze – regulację kształtu brwi, po drugie – zagęszczenie włosków w wymiarze optycznym, po trzecie – podkreślenie lub pogłębienie koloru i wreszcie po czwarte – rekonstrukcję włosków, których brakuje. Sam pigment jest wprowadzany do skóry za pomocą igły lub specjalnego ostrza (w zależności od stosowanej w danym przypadku techniki). Panie wykonujące zabiegi takiego makijażu określa się w profesjonalnej terminologii jako linergistki. W praktyce specjalistki te zajmują się zwykle również innymi typami makijaży trwałych, dotyczących innych partii damskiej twarzy.