Nasza wiedza na różne tematy jest coraz większa, a to oznacza, że również coraz lepiej zdajemy sobie sprawę z tego, jak działa nasz organizm i co musimy mu dostarczyć, aby to działanie było na odpowiednim poziomie. Dlatego też powinniśmy wiedzieć, że do jego prawidłowego działania potrzebny jest nam kwas foliowy. Jest on syntetyczną formą witaminy B9. Co ważne, w takiej postaci jest on całkowicie wchłaniany przez nasz organizm i nie ma problemów, aby przenikać przez barierę krwi i mózgu. Dlatego też, tak ważne jest to, abyśmy każdego dnia dostarczali jego odpowiednią ilość do naszego organizmu, bo tylko wówczas będziemy mieli pewność, że działa on tak jak powinien. Jeśli każdego dnia spożywamy dużą ilość warzyw i owoców, a do tego są one urozmaicone, to może się okazać, że kwas foliowy jest dostarczany w odpowiednich ilościach i nie musimy sięgać po nic dodatkowego.
Jednak są sytuacje, gdy może się okazać, że jego ilość będzie zbyt mała, a wówczas konieczne będzie sięgnięcie po suplementy diety, które będą zawierały w sobie ten kwas.
Kto musi dodatkowo przyjmować kwas foliowy?
Im bardziej zróżnicowana będzie nasza dieta, im więcej będzie w niej warzyw i owoców, tym większa będzie szansa, że będziemy dostarczali do naszego organizmu kwas foliowy w odpowiedniej ilości. Może się jednak okazać, że jesteśmy w grupie osób, które muszą sięgnąć po dodatkową suplementację, a będzie się tak działo chociażby wówczas, gdy będziemy palić papierosy, nadużywać alkoholu, gdy jesteśmy w ciąży, często korzystamy z solarium, albo jesteśmy w podeszłym wieku. Co więcej, kwas foliowy może być w zbyt małych ilościach również u nastolatków, które dojrzewają, jak i u niemowląt z niską masą urodzeniową. Może go brakować również osobom, które mają ubogą dietę, zwłaszcza w witaminę C i żelazo. Jeśli wiemy, albo podejrzewamy, że możemy należeć do którejś z tych grup osób, to powinniśmy się udać do lekarza, wykonać niezbędne badania i sprawdzić, czy powinniśmy dodatkowo przyjmować suplementy zawierające kwas foliowy.
Dlaczego tak ważny jest kwas foliowy?
Jeśli uświadomimy sobie, jak ważną rolę w naszym organizmie odgrywa kwas foliowy, to z pewnością nie będziemy mieli wątpliwości, że powinniśmy pilnować jego stężenia w naszym organizmie. Musimy mieć świadomość, że kwas foliowy odpowiada za neuroprzekaźnictwo, jak i za syntezę czerwonych krwinek. Jego niedobór może wpływać na rozwój niektórych nowotworów, ponieważ kwas foliowy bierze udział w produkcji DNA. Jego niskie stężenie w naszym organizmie, może pozwalać na podwyższony poziom złego cholesterolu, a więc na zawał serca. Co więcej, jeśli kwas foliowy w naszym organizmie będzie występował w zbyt małym stężeniu, to kobiety mogą mieć problem z zajściem w ciążę, a wszyscy narażeni są na pojawienie się Alzheimera czy depresji. Zazwyczaj dodatkowo kwas foliowy muszą przyjmować też kobiety w ciąży, a to dlatego, że odpowiada on za prawidłowy rozwój mózgu i rdzenia kręgowego u dziecka.
Jeśli jesteśmy bladzi, mamy owrzodzenia w jamie ustnej, często zmagamy się z bólem głowy, zmęczeniem, osłabieniem, to warto sprawdzić jakie stężenie w naszym organizmie ma kwas foliowy. Co więcej, objawem jego niedoboru może być również zaburzenie mowy, zaburzenie wzroku, problemy z pamięcią i koncentracją, niestabilny chód czy drętwienie kończyn. Najważniejsze jest to, abyśmy sobie uświadomili, jak ważny dla naszego organizmu jest kwas foliowy. Jeśli podejrzewamy, że możemy go nie dostarczać w odpowiedniej ilości z samej diety, to warto sięgnąć po suplementy diety. Są one tak skonstruowane, że dzięki nim będziemy mogli uzupełnić wszelkie niedobory, a więc i kwas foliowy będzie w odpowiedniej ilości w naszym organizmie, dzięki czemu poprawi jego funkcjonowanie. Z pewnością powinniśmy sprawdzić jakie mogą być objawy niedoboru kwasu foliowego, a im szybciej to dostrzeżemy i podejmiemy działania mające temu zapobiec, tym większa będzie szansa, że przez długi czas zachowamy świetne zdrowie i zmniejszymy ryzyko wystąpienia niepożądanych chorób.