Osoby, które chcą uprawiać turystykę górską na poważnie powinny zadbać o to, aby właściwie się do takiego wypadu przygotować. Możliwości w tym zakresie są naprawdę szerokie. Trzeba jedynie pamiętać o tym, że planowanie i zdrowy rozsądek w przypadku wędrówek po górach są nieodzowne. Tak się bowiem składa, że ten właśnie wariant turystyki zalicza się do najbardziej wymagających, a przy tym obarczonych pewnym ryzykiem. Góry bywają szalenie trudnym obszarem nawet dla ludzi dobrze z nimi obeznanych. W przypadku amatorów i ludzi bez praktyki zagrożenia są jeszcze większe. Jakie są kluczowe cechy gór wpływające na bezpieczeństwo przebywania w nich? Na pewno dynamiczna zmienność pogody, która potrafi zmienić swoje oblicze wręcz diametralnie – z godziny na godzinę. Pociąga to za sobą wiele kłopotliwych sytuacji, ponieważ nie każdy jest na taką dynamikę przygotowany. Stąd tak istotne jest, by zabrać ze sobą pewne rzeczy, które mogą pomóc w różnych sytuacjach. Zarówno tych standardowych i bezpiecznych, jak też tych, gdy ryzyko jest zdecydowanie wyższe.

Strój to bez cienia wątpliwości podstawa

Praktycznie każdego roku w sezonie turystycznym słyszymy całkiem sporo doniesień o ludziach, którzy z uwagi na nieodpowiednie przygotowanie znaleźli się w stanie zagrożenia, chodząc po górach.

Konieczne są wówczas nierzadko bardzo skomplikowane i niebezpieczne same w sobie akcje w wykonaniu TOPR, które mają na celu ratowanie osób dotkniętych problemami. Wielu takich zdarzeń można by z łatwością uniknąć, gdyby wszyscy turyści do gór podchodzili z należytym respektem. Na pewno tak nie będzie, gdy będą oni się ubierać zbyt lekko i nieadekwatnie do okoliczności. Panie i panowie chodzący po szlakach w japonkach lub nieprzystosowanych sandałach to nie jest w Polsce rzadkość. Takie obrazki dają oczywiście świadectwo brakowi wyobraźni. Niestety, choć niebezpiecznych incydentów nie brak, a media systematycznie o nich donoszą, nadal takie sytuacje się powtarzają i nic nie wskazuje na to, by stan rzeczy w tym aspekcie miał się zmienić. Co poza ubiorem jest ważne? Na pewno zabranie ze sobą prowiantu, najlepiej wysokokalorycznego i energetycznego. Poza tym konieczna jest woda. Prawidłowe nawodnienie organizmu w górach pomaga w zachowaniu sił i koncentracji na należytym poziomie. Mile widziane będą w zestawie prowiantowym napoje izotoniczne, a więc roztwory węglowodanowo-elektrolitowe. Znacznie poprawiają one wchłanianie wody i zatrzymanie jej w organizmie w odpowiednim stopniu.

Turysta dobrze ubrany ma w górach większe szansa

Skoro pogoda jest bardzo zmienna i to rzecz absolutnie typowa dla gór, trzeba się pod tym kątem właściwie przygotować. Możliwości nie brakuje. Na pewno dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie ze stroju odpornego na oddziaływanie silnego wiatru oraz wody. Gdy temperatura jest niska, przydatne będą specjalne kurtki przystosowane do górskich uwarunkowań. Mile widziane są polarowe bluzy pod kurtkami, zwłaszcza tymi cieńszymi. Oczywiście w sytuacji, gdy aura jest typowo zimowa i pojawiają się opady śniegu czy mocny deszcz, najlepiej w ogóle nie pojawiać się na szlaku. Najbezpieczniej uprawiać turystykę górską wówczas, gdy pogoda jest relatywnie stabilna. Dlatego koniecznie trzeba poświęcać wiele uwagi prognozom – tym lokalnym i specjalistycznym. W momencie, kiedy pojawiają się komunikaty ostrzegawcze IMGW lub TOPR dla danego obszaru, należy się do nich bezwzględnie stosować! W przeciwnym razie może dojść do tragedii. Dobre, wytrzymałe obuwie jest nieodzowne. Dobrą opcją będą wszelkiego typu buty trekkingowe, których rolą jest stabilizacja stopy i jej ochrona.

Poza tym wyróżnia je znacznie lepsza przyczepność, ale też odporność na przemakanie czy zastosowanie specjalnych oddychających membran. Koniecznie trzeba mieć ze sobą mocną latarkę i zapas baterii. Choć poruszania się w górach po zmroku trzeba unikać, to w skrajnej sytuacji oświetlenie pod ręką będzie koniecznością.

Lokalizacja i nawigacja mają spore znaczenie

Osoby, które traktują naprawdę serio górską turystykę całkiem często korzystają ze specjalnych lokalizatorów. Schowane na przykład w kieszeni kurtki dają one szansę być odnalezionym chociażby w sytuacji, gdy kogoś przysypie lawina śnieżna. W praktyce do takich wypadków nie dochodzi aż tak często, jednakże będąc w górach warto szykować się na wszelkie, nawet bardzo skrajne scenariusze. Dla utrzymania właściwej trasy warto skorzystać również z nawigacji GPS. W tym kontekście dobrze będzie skorzystać z urządzenia bazującego na mapach zapisanych w trybie offline. Oznacza to, że nawigacja będzie wskazywać właściwy kierunek marszu i zapisywać dane o przebytej drodze nawet wtedy, kiedy nie będzie możliwości pobrania map z sieci. Brak zasięgu mobilnego internetu w górach jest możliwą sytuacją, choć z uwagi na konieczność wyzwania pogotowia pomocy jednostek w rodzaju TOPR odpowiednia infrastruktura sieciowa jest z reguły na takich terenach dość silnie rozbudowana. Z uwagi na specyfikę terenu oraz wahania pogody, zasięg może jednakże stanowić poważny kłopot.