Surfowanie to dość wymagająca dyscyplina sportu i nie da jej się uprawiać bez spełnienia kilku warunków. Do najważniejszych należą pogoda i ukształtowanie terenu, i choć surfing kojarzy nam się z Hawajami i pięknymi widokami w ciepłych krajach, nie jest to ostateczność. Dziś świetną alternatywą dla dalekich zakątków jest chociażby Polska. Rodzi się tu coraz więcej surferów, którzy sami lub przy pomocy swojej rodziny zaczynają interesować się tym tematem. I chociaż ogólnie uważane jest, że lepiej decydować się na wyjazdy za granicę – nie każdego na nie stać. Wiele osób załamuje ręce, choć, jak się okazuje – niepotrzebnie. Wystarczy poszukać informacji w internecie, poczytać różne fora i popytać znajomych – a okaże się, że miejsc do surfowania jest wiele i cieszą się dużą popularnością.

Po pierwsze

należy pozbyć się wszechpanujących przekonań, że podstawą surfowania są niewiarygodne ściany wody. Jak się okazuje, nie jest to jedyny warunek potrzebny do tego, by nabrać ,,wiatru w żagle’’. Co więcej, takie warunki można także spotkać nad Bałtykiem. O ile fale nie są zbyt wysokie, umożliwiają długie przejazdy i realizację wielu trików. Dodatkowo, polskie morze charakteryzuje się falami o zmniejszonej sile, dzięki czemu można je łagodniej pokonywać. Dużą wartością jest też płytka woda i piaszczyste dno. Jednak najlepsze momenty do surfowania są tu spotykane raz na jakiś czas, nie panują przez cały okres letni. Warto więc wcześniej sprawdzać pogodę, by wiedzieć, czego się spodziewać

Jednym z najchętniej wybieranych miejsc na surfowanie w Polsce jest półwysep Helski.

To tam usypane mielizny są ogromne i dają możliwości do zrealizowania dużych, płynnych przejazdów. Aby znaleźć najlepszy punkt, dobrze jest się przejść i samemu wypatrzeć prawdziwą perełkę. Z roku na rok są to inne miejsca, a te najlepsze z pewnością rozpoznamy po dużej ilości surferów;
Bardzo popularnym miejscem jest także Władysławowo i kilka miejsc. Tam fale przy odpowiednich wiatrach mogą osiągać wysokość nawet do 2,5 m. Sportowcy lubią także Kołobrzeg, w którym także często spotykają się ze sprzyjającymi warunkami.
W Polsce dość charakterystycznym i rozpoznawalnym miejscem wśród surferów jest Gdańsk. Jest w nim kilka bardzo dobrych miejsc do pływania, jednak są one dedykowane profesjonalistom. Z tego powodu, że w niektórych warunkach fale są tak mocne, silne i potężne, że przypominają te oceaniczne.