Jakie mogą być przyczyny bólu głowy?
Trudno o bardziej przyziemną i częściej występującą w ludzkiej populacji dolegliwość aniżeli ból głowy. Tak naprawdę dotyka on niemal każdego z nas, rzecz jasna w bardzo różnym natężeniu. Przyczyn bolącej głowy jest bardzo wiele. Część z nich, nawet bardzo duża, to dość błahe powody i w większości przypadków ból pojawia się i dość szybko ustępuje. Jeśli nie samoistnie, to po zażyciu odpowiedniego środka farmakologicznego. Z tymi ostatnimi nie należy pod żadnym pozorem przesadzić – zażywane zbyt często mogą zaszkodzić chociażby wątrobie. Błędem jest też lekceważenie bolesności, jaka pojawia się bardzo często i utrzymuje przez dłuższe okresy. Może to być symptom poważniejszych dolegliwości, dlatego właśnie zalecane jest, aby udać się wówczas do lekarza.
Już seria podstawowych badań wiele wyjaśni, a my nie będziemy musieli się nadmiernie stresować. Swoją drogą nerwy też bardzo sprzyjają pojawianiu się bólu głowy, szczególnie u osób podatnych na stres. Niestety żyjemy w rzeczywistości, która źródeł stresu przysparza nam nieustannie, a pęd życia i związana z nim presja stanowią dodatkowe czynniki wpływające negatywnie na ten konkretny aspekt.
Kiedy najczęściej dopada nas ból głowy?
Boląca głowa może sprawić, że codzienne funkcjonowanie, w tym wykonywanie obowiązków, okaże się znacząco utrudnione. Jeśli tak się dzieje, dobrze będzie sięgnąć po stosowne do sytuacji środki zaradcze. Jeśli przyjąć, że jedną z głównych przyczyn bolesności jest stres, eliminacja źródeł stresu na pewno pomoże. Niestety, łatwiej powiedzieć niż zrobić. Źródeł stresu bywa wiele i często nie ma fizycznej możliwości ich eliminacji.
Praca, opieka nad dziećmi, wszelkie problemy życiowe – to są najpowszechniejsze źródła stresu. A za stresem ból głowy idzie bardzo powszechnie. Pomóc mogą zatem wszelkiego rodzaju techniki relaksacyjne. W internecie łatwo znaleźć porady w tym zakresie i całe rozbudowane publikacje wyjaśniające, jak walczyć ze stresem za pomocą specjalnie dobranych technik. Mogą mieć one związek z medytacją, ćwiczenia oddechowymi czy wykorzystaniem odpowiednio dobranej muzyki relaksacyjnej. Przydatne bywają też mantry hipnotyczne udostępniane przez ich popularyzatorów w formie nagrań audio. Ich odsłuchiwanie pomaga wprowadzić się w stan relaksacji i rozluźnienia, a jednym z efektów może być chociaż złagodzenie bólu, a pewnych scenariuszach jego całkowite ustanie.
Migrena – dolegliwość, z którą trudno walczyć
Choć najczęściej kojarzymy migrenę jako przypadłość typowo kobiecą, to tak naprawdę może ona dotykać również mężczyzn.
Nie ma też jednoznacznej granicy wieku, ponieważ z bólami migrenowymi borykają się zarówno dorośli, jak też dzieci i młodzież w wieku szkolnym. Często bardzo trudno jest jednoznacznie określić podłoże występowania migreny i konkretne czynniki, które wpływają na jej pojawianie się. Czasami migreny przyjmują skrajną postać tak zwanych klasterowych bólów głowy. Są one tak silne, że mogą wiązać się nawet z częściową utratą świadomości i praktycznie uniemożliwiają normalne funkcjonowanie na gruncie domowym czy zawodowym. Jedną z przyczyn takich ostrych stanów migrenowych mogą być problemy z dopływem krwi do mózgu i ciśnieniem wewnątrzczaszkowym. Najlepiej skonsultować się z lekarzem, jeśli takie silna objawy występują i powtarzają się. W przypadku łagodniejszych migren ulgę mogą przynieść standardowe leki przeciwbólowe dostępne w powszechnej sprzedaży bez konieczności okazywania recepty. Osoby chcące uniknąć stosowania syntetycznych farmaceutyków sięgają w takich sytuacjach po preparaty ziołowe o naturalnym składzie, a także po różnego rodzaju balsamy i nalewki (chociażby na bazie bursztynu), które wcierane w czoło i skronie mogą być zaskakująco efektywne w redukowaniu bolesności.
Gospodarka hormonalna a bóle głowy
Jednym z powodów, dla którego to panie są zazwyczaj bardziej podatne na występowanie silnego bólu głowy jest to, że są one bardziej podatne na wahania w zakresie gospodarki hormonalnej. Wiąże się to po prostu ze specyfiką kobiecego organizmu, w którym hormony poczynają sobie zdecydowanie śmielej niż ma to miejsce wśród panów. Szczególne nasilenie symptomów o podłożu hormonalnym następuje w związku z cyklem menstruacyjnym. Wpływ mogą mieć też przyjmowane leki hormonalne, w tym pigułki antykoncepcyjne. Kobiety, które zajdą w ciążę również mogą borykać się z wahaniami nastrojów, a jednym z elementów im towarzyszących bywają silne bóle głowy. Trzeba mieć to wszystko na uwadze i wykazywać wyrozumiałość wobec kobiet, które są niestety ze swojej natury bardziej narażone na ból głowy. Ten bywa naprawdę nieznośny i skutkuje drażliwością, wzmożoną nerwowością i generalnym brakiem cierpliwości. Każda osoba zmagająca się z bólem głowy, bez względu na płeć, powinna otrzymać od swojego otoczenia konieczne wsparcie.
Raz jeszcze trzeba przypomnieć o konieczności skonsultowania się z lekarzem w sytuacji, gdy bóle się pojawiają i nie ustępują dłuższy czas. Bywa, że to symptom związany ze schorzeniami w obrębie układu sercowo-naczyniowego, zaburzeniami przemiany materii czy zaburzonym krążeniem mózgowym.