Jak dbać o kręgosłup w pracy biurowej?
Osób wykonujących różnego rodzaju pracę biurową jest dziś bardzo wiele i to swoisty znak czasów. Fakty są takie, że ludzie szukają dla siebie takiego zajęcia, które da im z jednej strony odpowiednie zarobki, a z drugiej satysfakcję. Często ścieżka rozwoju zawodowego wygląda w taki sposób, że konieczne jest podjęcia pracy, z jaką wiąże się niejako z definicji siedzący tryb życia. Ludzie, którzy działają właśnie wedle takiego modelu jest bardzo wielu na całym świecie. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni wykonują pracę biurową, albo szerzej rzecz ujmując taką, jaka wiąże się z siedzeniem w tej samej pozycji przez długi czas. Taka opcja nie zawsze jest komfortowa i wygodna i generalnie nie zalicza się do zdrowych. Rzeczywistość rynku pracy jest jednak nieubłagana i osób pracujących w ten sposób są na świecie setki milionów. To oznacza, że osoby te powinny w jakiś sposób zadbać o swoją postawę i co szczególnie ważne w kontekście zdrowotnym, o kondycję kręgosłupa. Zaniedbania na tym odcinku mogą odbić się fatalnie na samopoczuciu, z czasem pojawią się bóle pleców i kręgosłupa, a także perspektywa bardzo kłopotliwych zwyrodnień.
Siedzenie wrogiem dla układu kostnego
Ruch to zdrowie – każdy z nas słyszał ten slogan wiele razy i jeszcze wiele razy usłyszy. Naturalnie słyszą go również ludzie, którzy całe swoje zawodowe życie siedzą przy biurku. Można w ten sposób pracować i dobrze zarabiać, ale wszystko ma swoją cenę. Brak ruchu sprawia, że ogólna sprawność fizyczna będzie się sukcesywnie obniżać i trudno przejść obok tego faktu obojętnie. Nie oznacza to jednak, że osoba wykonująca obowiązki przy biurku jest skazana na wady postawy i jakieś inne mniej lub bardziej poważne dolegliwości. Najważniejsze to złapać zdrową równowagę i pracować tak, by układ kostny ucierpiał jak najmniej.
Pierwszym krokiem będzie zaopatrzenie się w wygodny fotek biurowy o anatomicznym ukształtowaniu. Pracodawca powinien zadbać o to, by wszyscy członkowie zespołu korzystali z takich właśnie mebli. Jeżeli ktoś pracuje na własny rachunek bądź wykonuje coraz popularniejszą pracę zdalną, powinien nabyć odpowiedni mebel. Koszty wcale nie muszą być wysokie, choć rzecz jasna są modele foteli biurowych, za których walory trzeba będzie zapłacić zdecydowanie więcej. Tyczy się to akcesoriów, do wykonania których posłużyły specjalnie dobierane materiały, takie jak pianki z pamięcią kształtu i tym podobne rozwiązania.
Przerwy i ćwiczenia mogą być szalenie pomocne
Błędem często popełnianym przez osoby zaangażowane w pracę biurową i generalnie siedzącą jest brak przerw lub też odbywanie ich zbyt rzadko. Tymczasem jest bardzo wskazane, by raz na jakiś czas po prostu wstać i chociażby pochodzić po biurze. To wpływa pozytywnie nie tylko na samopoczucie fizyczne, ale także psychiczne. Jednakże ludzie miewają problemy z dyscypliną w tym zakresie. Spore grono pracowników ma tendencję do siedzenia przed monitorem przez kilka godzin bez przerwy, a to poważny błąd. Już tylko wstając, dajemy napiętym mięśniom szansę, by się rozluźniły, a kręgosłup też na takim zachowaniu zyska. Samo wstawanie może nie wystarczyć, dlatego w przerwach dobrze będzie wykonać choć kilka prostych ćwiczeń rozciągających. Mają one bardzo pozytywny wpływ na mięśnie, kręgosłup i cały układ kostny. Jest pewne, że po takiej sesji każdy poczuje się znacznie lepiej. Jeśli chodzi o konkretne rodzaje ćwiczeń, w internecie bez trudu uda się znaleźć stosowne sugestie.
Są nawet specjalne zestawy ćwiczeń dla ludzi mających siedzący tryb życia i spędzających wiele godzin przed komputerem w związku z zawodowymi obowiązkami.
Jak wyznaczyć sobie dobry rytm pracy?
Pracownik silnie skoncentrowany na swoich zadaniach będzie miał tendencję do zapominania o koniecznych przerwach lub będzie je robił zbyt rzadko. Można jednak pomóc sobie w tym aspekcie, sięgając po wsparcie techniki. Pomocne w tym zakresie okażą się na przykład szalenie popularne dziś smartwatche. Wiele modeli inteligentnych zegarków posiada funkcje przypominające o ruchu. Użytkownik ma zwykle możliwość ustalenia konkretnego interwału i po wskazanym czasie nieaktywności zegarek przypomni nam o tym, że trzeba wstać i pochodzić lub nieco poćwiczyć. To dobra opcja, ale nie jedyna. Istnieją też specjalne aplikacje na smartfony czy po prostu strony internetowe działające w trybie tomato timer. To metoda i model organizowania sobie pracy, która zakłada przerwy w działaniach co dany czas – na przykład co 25 minut. Z metody tej można skorzystać, aby robić sobie oddech od siedzenia przy biurku. Sygnał dźwiękowy poinformuje wówczas o potrzebie wstania i ćwiczeniach lub krótkim spacerze. To wszystko proste sposoby, które mogą dać naprawdę pozytywne i wymierne efekty. Co ważne, jak dotąd zostały one wypróbowane przez wiele tysięcy ludzi na świecie, którzy są w takiej samej sytuacji i znalazły drogę, by mniej obciążać kręgosłupy. To praktycznie nic nie kosztuje, a może zmienić bardzo wiele. Trzeba tylko zadbać o swoje ciało w kontekście codziennej pracy i poświęcanego jej czasu.